Elu toob kaasa palju rõõme, aga paraku enamasti ka rahalisi kohustusi. Olgu sul pere ja väikesed lapsed või elad hoopis üksi, eelarve koostamine aitab rahaasjad kindlasti paremini kontrolli all hoida. Hinnad poodides jätkuvalt kasvavad ning üha olulisem on planeerida oma sissetulekuid ja kulusid. Kuidas seda teha? Siin on praktilised sammud pereeelarve loomiseks.
Miks on pereeelarve vajalik?
Pere-eelarve on plaan, mis näitab, kuhu su raha läheb ja kuidas see pere vajadusi katab. See aitab vältida olukordi, kus kuu lõpus on konto tühi, aga arved maksmata. Näiteks kui pere teenib 2000 eurot kuus, kuid kulutab 2200 eurot, siis tekib kiiresti probleem. Eelarve annab selguse ja kindluse.

1. Kaardista sissetulekud
Alusta sellest, et paned kirja kõik pere sissetulekud – palgad, lastetoetused, lisatöö või muud tulud. Eestis on näiteks peretoetus 80 eurot kuus lapse kohta (2025. aasta seisuga). Kui sina teenid 1200 eurot, su abikaasa 1000 eurot ja teil on peres üks alaealine laps, siis on pere kogusissetulek 2280 eurot kuus.
2. Pane paika kulud
Jaga pere kulud kahte kategooriasse: püsikulud ja muutuvkulud. Püsikulud on näiteks üür või kodulaenu makse (500 eurot), kommunaalid (150 eurot) ja lasteaia tasu (100 eurot). Muutuvkulud hõlmavad toitu (400 eurot), transporti (100 eurot) ja meelelahutust (50 eurot). Eestis kulutab keskmine pere toidule umbes 300–500 eurot kuus, olenevalt pereliikmete arvust.
3. Sea säästmise eesmärk
Iga pere-eelarve peaks sisaldama sääste – olgu see meelerahufond ootamatute olukordade jaoks või raha suuremate planeeritud ostude jaoks. Sellisteks kuludeks võib olla näiteks pereliikme haigestumine, perepuhkus Türgis või autole uute rehvide ostmine. Ideaalis võiks säästa vähemalt 10% sissetulekust. Näiteks 2280-eurose sissetuleku puhul võiks umbes 200 eurot kuus minna säästudesse. See võib tunduda raske, kuid alustada võid ka vähemaga.
4. Arvesta laste vajadustega
Lapsed toovad paratamatult lisakulusid – riided, koolitarbed, huviringid ja trennid. Näiteks just kooliaasta alguses võib kuluda arvestatav summa, et kooliks kõik tarvilik saaks soetatud. Pere-eelarve koostamisel planeeri need ette – pane iga kuu midagi kõrvale, et septembriks oleks raha olemas. See vähendab stressi ja ootamatuid väljaminekuid.
5. Halda laene ja kohustusi
Kui perel on laenud (tavaliselt näiteks kodulaen ja/või autoliising), siis lisa need eelarvesse. Hoia võimalusel maksed mõistlikul tasemel, ideaalis alla 40% sissetulekust. 2280-eurose sissetuleku juures peaksid laenumaksed jääma sellisel juhul 900 euro piiresse. Kui see tundub liiga palju, siis väldi järgmiste laenude võtmist ning kaalu olemasolevate puhul ka refinantseerimist, et vähendada igakuist laenukoormust. Sellest võib abi olla eriti siis, kui sul on mitu erinevat väikelaenu.
Kuidas kõik need numbrid kokku panna?
Pere-eelarve kontrollimiseks kasuta Minuraha.ee kalkulaatorit. Sisesta pere sissetulek, laenukohustused, püsikulud ja muutuvad kulud (nt toit, transport), et hinnata, kas pereelarve on plussis või miinuses. Kalkulaator aitab ka näha, kas saad rohkem säästa või kulusid vähendada.
Näpunäiteid eelarve koostamiseks ja järgimiseks
- Räägi teiste pereliikmetega, et kõik oleksid eelarvega kursis. Näiteks leppige kokku, et igaüks vähendab ühte tarbetut kulu (nt kohvi või limonaadi ostmine).
- Kulud muutuvad – talvel on kommunaalkulud kõrgemad ja suvel madalamad. Toiduga võib olla vastupidi. Kohanda eelarvet vastavalt.
- Kõrge intressiga väikelaenud võivad pere-eelarve kiiresti tasakaalust välja viia. Kasuta neid vaid hädaolukorras.
Mida teha ootamatustega?
Elu toob üllatusi – haigus, auto remont või muu ootamatu arve. Meelerahufond on siin abiks. Kui seda veel pole, siis alusta 50 euroga kuus või isegi vähemaga. Kõige olulisem on täna kogumisega alustada! Nii ei pea sa stressirohkes olukorras laenu võtma, vaid saad probleemid rahulikumalt lahendada.
Kokkuvõte
Pereeelarve koostamine ei pea olema keeruline. See on lihtne viis tagada, et raha jagub kõigeks vajalikuks. Kaardista sissetulekud ja kulud, sea säästmise eesmärgid, arvesta laste vajadusi, halda laene ja planeeri ootamatusteks. Kasuta Minuraha.ee kalkulaatorit, et oma eelarvet kontrollida, ja kohanda seda vastavalt oma pere elustiilile. Hästi koostatud pere-eelarve annab sulle meelerahu ja kindlustunde, et rahaasjad on kontrolli all. Alusta juba täna!